Mehmet Süreyya Demiraslan

2954 defa okundu

Mehmet Süreyya Demiraslan Kimdir?


1924’te Isparta Atabey’de dünyaya geldi.

Ankara Atatürk Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesine girdi.

1947’de fakülteyi bitirdi.

Aynı yıl Ankara Tohum Islah ve Deneme Enstitüsü’nde görev aldı, burada on bir yıl asistan ve şef asistanı olarak çalıştı. Bu yıllar içerisindeki çalışmaları sonucu melezleme tohum ıslahı yöntemiyle adına tescil edilmiş SÜRAK buğdayını buldu. Bu çeşit bilhassa Konya Bölgesi ve geçit bölgesinde senelerce aranılan çeşit olarak ziraatı yapılmış, Türk çiftçisine büyük katkısı olmuştur.

1958 yılında bitirdiği fakültede ihtisas yaptı.

1959’da Tarım Bakanlığı’nca Tarımsal Yayın Yöntemlerinin incelenmesi ayrıca yetiştirici, çeşit ıslah değerlendirme, yabancı ot mücadelesi incelemesi amacıyla Amerika’ya Ohio Üniversitesi’ne, ardından Bağ Bahçe Islah Araştırma ve Pazarlama konularının teknik uygulamalarıyla ilgili Cornell Üniversitesi’ne gönderildi.

1963’te ülkede ilk kez gerçekleştirilecek Bağ Bahçe Projesinin başına getirildi. Antalya’nın Aksu beldesinde Sebzecilik Araştırma ve Tohum Islah Üretme İstasyonu’nu kurdu ve yedi yıl buranın müdürlüğünü yaptı.

Daha sonra Tarım Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü FAO birlikteliği ile ele alınan Yalova Bağ Bahçe Projesine çağrıldı. Bu göreve bağlı olarak da gelişim projelerinin izlenmesi amacıyla İtalya’nın Bari Üniversitesi’ne ardından Hollanda’nın Vageningen Üniversitesi’ne gönderildi.

1975 yılında Tarım Bakanlığı Müşaviri oldu.

1979’da Bölge Zirai Araştırma Başmüdürü olarak Antalya’ya atandı.

1984’te emekli oldu.


Emekli Yüksek Ziraat Mühendisi
M. Süreyya Demiraslan

          

TANITIM BROŞÜRÜMÜZ

TANITIM FİLMİMİZ

FAALİYET RAPORLARI